The Young Designers Awards 2019 | The Results

Jun 14th, 2019 | Community Projects | 0 Comments

A big thank you to all the children that entered this years Young Designers Award. The judges were overwhelmed by the imagination and creativity displayed in the designs – with ideas ranging from a Viking boat to a no gravity zone space experience. It was a difficult task to choose winners out of so many fantastic entries, but after much deliberation they reached agreement.

The winning entries this year in each age category are as follows:

5-6 year old category
First Place Award: Sophie Khurt – Age 5 – Fiveways – Rainbow Party Train
Second Place Award: Matthew Hughes – Age 5 – Fiveways – Train United

7 year old category
First Place Award: George Pim – Age 7 – Fiveways – Owlient Express
Second Place Award: Emma Ross – Age 7 – Ryde Junior – A Nap Carriage
Third Place Award: George Oglander – Age 7 – Ryde Junior – The Waterpark Carriage
Commendation: Edward Jude – Age 7 – Ryde Junior – The Golden Snail Café

8 year old category
First Place Award: James Travers-Garrety – Age 8 – Godshill Primary – Space Experience
Second Place Award: Charles Bates – Age 8 – Ryde Junior – The Observatory
Third Place Award: Stella Lengersdorf – Age 8 – Ryde Junior – Stella’s Great Greenhouse
Commendation: Ella Delaney – Age 8 – Ryde Junior – The Moving Swimming Pool
Commendation: Digby Ridgwell – Age 8 – Ryde Junior School – Ice Cream Express

9 year old category
First Place Award: Leigh O’Donnell – Age 9 – Ryde Junior School – Glitter Dance Express
Second Place Award: Matilda Wroath-Hickley – Age 9 – Ryde Junior – Get Fit
Third Place Award: Lilia Spicer – Age 9 – Ryde Junior – Fun Carriage
Commendation: Amélie Stephens – Age 9 – Ryde Junior – Music on the move
Commendation: William Bates – Age 9 – Ryde Junior – Aqua Infinity

10 year old category
First Place Award: Rosie Edgson – Age 10 – Ryde Junior – Healthy Eating Shop
First Place Award: René Mattinson – Age 10 Ryde Junior – Le Cirque Roulant
Second Place Award: Maya Bennett – Age 10 – Priory School – Isle Track that Train
Second Place Award: Zoe Swann – Age 10 – Ryde Junior – Station to Stationery
Third Place Award: Alex Williams – Age 10 – Ryde Junior – Viking Line
Commendation: James Hankey – Age 10 – Ryde Junior – Lazer Arcade

11 year old category
First Place Award: Livia Mattei – Age 11 – Ryde Junior – All Fruits Carriage
Second Place Award: Jasper Evans – Age 11 – Ryde Junior – Bouncy Jungle
Third Place Award: Andrea Turjanicova – Age 11 – TIFS – Aqua rails
Third Place Award: Isaac Wood – Age 11 – Priory school – Just Swimming By
Commendation: Arlo Lambie – Age 11 – Priory School – The Wight Wave
Commendation: Hamish Barrett – Age 11 – Ryde Junior – The Zebra Line
Commendation: Lottie Paine – Age 11 – TIFS – Cineclass

12 year old category
First Place Award: Darcy Homan – Age 12 – TIFS – Nature Encouraging Carriage
Second Place Award: James Watson – Age 12 – TIFS – The Relax Centre
Second Place Award: Jodi Le-Moigne – Age 12 – TIFS – Cine on the Go!
Third Place Award: Alice Bell – Age 12 – TIFS – The Ice cream Express
Third Place Award: Kate Murray-Smith – Age 13 – TIPS – The Fish Tank
Commendation: Ellie Watkins – Age 12 – TIFS – Tropical Treble clef
Commendation: Aisha Hinson – Age 12 – TIFS – AMH Express

15 year old category
First Place Award: Tilly Ashton – Age 15 – Ryde Senior – Tropical Train
Second Place Award: James Knox – Age 15 – Ryde Senior – Rail Shakers
Third Place Award: Jemima McCue – Age 15 – Ryde Senior – Restful Retreat

For local press coverage, please see the link below:

https://www.countypress.co.uk/news/17716425.gallery-young-isle-of-wight-designers-take-on-2019-challenge/