The Young Designers Award 2019 | Shortlisted Entries

May 21st, 2019 | Community Projects | 0 Comments

After receiving hundreds of models this year based on the exciting brief of designing a train carriage that helps the local community, the judges have revealed the shortlisted entries for this year’s competition. A big thank you to all the students who sent in their incredible models, it made judging really difficult but was very inspiring to see how creative young people on the Island are and also a big thank you to our judges, Coleman cotter, Claire Hector and Celia Wilkinson. Please read below for all the shortlisted entries:

5-6 year old category
Matthew Hughes – Age 5 – Fiveways – Train United
Sophie Khurt – Age 5 – Fiveways – Rainbow Party Train

7 year old category
Edward Jude – Age 7 – Ryde Junior – The Golden Snail Café
George Oglander – Age 7 – Ryde Junior – The Waterpark Carriage
George Pim – Age 7 – Fiveways – Owlient Express
Emma Ross – Age 7 – Ryde Junior – A Nap Carriage

8 year old category
Charles Bates – Age 8 – Ryde Junior – The Observatory
Ella Delaney – Age 8 – Ryde Junior – The Moving Swimming Pool
James Travers Garrety – Age 8 – Godshill Primary – Space Experience
Stella Lengersdorf – Age 8 – Ryde Junior – Stella’s Great Greenhouse
Digby Ridgwell – Age 8 – Ryde Junior School – Ice Cream Express

9 year old category
William Bates – Age 9 – Ryde Junior – Aqua Infinity
Leigh O-Donnell – Age 9 – Ryde Junior School – Glitter Dance Express
Lilia Spicer – Age 9 – Ryde Junior – Fun Carriage
Amelie Stephens – Age 9 – Ryde Junior – Music on the move
Matilda Wroath Hickley – Age 9 – Ryde Junior – Get Fit

10 year old category
Maya Bennett – Age 10 – Priory School – Isle Track that Train
Rosie Edgson – Age 10 – Ryde Junior – Healthy Eating Shop
James Hankey – Age 10 – Ryde Junior – Lazer Arcade
Rene Mattinson – Age 10 Ryde Junior – Le Cirque Roulant
Zoe Swann – Age 10 – Ryde Junior – Station to Stationery
Alex Williams – Age 10 – Ryde Junior – Viking Line

11 year old category
Hamish Barrett – Age 11 – Ryde Junior – The Zebra Line
Jasper Evans – Age 11 – Ryde Junior – Bouncy Jungle
Arlo Lambie – Age 11 – Priory School – The Wight Wave
Livia Mattei – Age 11 – Ryde Junior – All Fruits Carriage
Lottie Paine – Age 11 – TIFS – Cineclass
Andrea Turjanicora – Age 11 – TIFS – Aqua rails
Isaac Wood – Age 11 – Priory school – Just Swimming By

12 &13 year old category
Alice Bell – Age 12 – TIFS – The Ice cream Express
Alisha Hinson – Age 12 – TIFS – AMH Express
Darcy Homan – Age 12 – TIFS – Nature Encouraging Carriage
Jodi Le-Moigne – Age 12 – TIFS – Cine on the Go!
Kate Murray-Smith – Age 13 – TIPS – The Fish Tank
Ellie Watkins – Age 12 – TIFS – Tropical Treble clef
James W – Age 12 – TIFS – The Relax Centre

15 year old category
Tilly Ashton – Age 15 – Ryde Senior – Tropical Train
James Knox – Age 15 – Ryde Senior – Rail Shakers
Jemima Mc Cue – Age 15 – Ryde Senior – Restful Retreat

Invites for the awards evening will be sent out soon to schools, so don’t forget to collect yours from your teachers!